Angielskie inspiracje

Dzisiejsze ogrody są zbyt małe, żeby kształtować je identycznie, jak w dawnych wiekach tworzono ogrody angielskie przy rezydencjach bogaczy. Możemy pokusić się jednak o zastosowanie pewnych elementów, które nadadzą naszemu ogrodowi angielski sznyt. Niezbędny jest duży trawnik, który może przechodzić w niesymetryczne rabaty kwiatowe. Wbrew opiniom rabaty kwiatów jednorocznych są łatwiejsze do utrzymania, niż trawnik.

Nie stosujmy symetrii, równych ścieżek i regularnie sadzonych krzaków, raczej niewielkie skupiska krzewów o różnej wysokości i kształcie. Niczego nie przycinamy. Pozwalamy roślinom na swobodę. W ten sposób, po latach, tworzą się zacienione zakątki, zarośnięte przejścia, w których możemy postawić rzeźby, odpowiednio spatynowane, tak, by wyglądały na starsze, niż są w rzeczywistości.

Doskonałym materiałem do „postarzania” rzeźb jest mleko, którym je smarujemy. Ciekawie wyglądają fragmenty murów, porośnięte bluszczem, różane kąciki, zakątki ze strumykami. Ogród w stylu angielskim ma przyciągać wzrok, obiecując niezwykłe wrażenia. Jeśli nasza działka jest większa dobrze jest posadzić na jej końcu drzewa: jesiony, dęby, klony. Z biegiem czasu dodadzą ogrodowi tajemniczości.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Newgreen.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *