Francuski porządek

Kiedy będziemy zwiedzali pałace w Wilanowie, albo w Wersalu, zaobserwujemy ogrody w stylu francuskim: uporządkowane, symetryczne, podporządkowane człowiekowi. Ścieżki, szpalery kwiatów, niskie drzewka są posadzone w ściśle określonych miejscach. W założeniu ogrodników miały być dopełnieniem wspaniałości pałacowych komnat. Wszystko tam jest zaplanowane od rodzajów kwiatów i roślin, po ich kolorystykę.

Nie ma miejsca na przypadkowość i chaos. Zazwyczaj roślinność jest niska: niewielkie krzewy i drzewka poddają się ręce ogrodnika, który przycinał je w kształcie idealnego stożka albo kuli. Nie występowały praktycznie drzewa wysokie, oferujące cień. Preferowane były niskie kwiaty o określonych kolorach. Dominowała czerwień, róż, fiolety, amarant, intensywne żółcie. Niskopienne rośliny, odpowiednio uprawiane, tworzyły barwne kobierce o symetrycznym układzie.

Ważnym elementem ogrodu w stylu francuskim były równo przycięte, niskie labirynty, tworzące żywopłoty, równo rozmieszczone wokół centralnego punktu ogrodu: fontanny, kaskady. Patrząc z pałacowego tarasu na ogród właściciel mógł dostrzec idealne kształty, uformowane ręką człowieka. W ogrodach francuskich natura została ujarzmiona, dając właścicielowi poczucie dominacji.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie E-ogrodek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *