Historia ogrodów

Idea ogrodu, jako miejsca, w którym człowiek może doznać pełni szczęścia, pojawia się we wszystkich religiach i mitologiach. Ogrodem był chrześcijański Eden, i islamski raj. Ogród pojawia się jako oaza spokoju w mitologii sumeryjskiej, greckiej i rzymskiej. Był od zawsze. Wśród siedmiu cudów świata wymieniane są wiszące ogrody królowej Semiramidy.

Zbudowane na polecenie króla Nabuchodonozora, który chciał uszczęśliwić swoją małżonkę, tęskniącą za zielenią ojczystego kraju. Ich niezwykła konstrukcja składała się z siedmiu tarasów, porośniętych pnączami, ziołami, kwiatami i drzewami. Obfitość pnączy i zieleni była tak wielka, że zasłaniała konstrukcję skalną. Sprawiało to wrażenie, jakby ogrody unosiły się w powietrzu. Uprawiali ogrody Grecy (bardziej z powodów praktycznych niż estetycznych), Rzymianie lubowali się w ogrodach wypełnionych roślinnością i rzeźbami.

Na środku każdego ogrodu musiała być fontanna. W Rzymie powstały też pierwsze ogrody dostępne dla publiczności. W średniowieczu najpiękniejsze ogrody powstały przy klasztorach. Wypełnione różnymi gatunkami róż, fiołkami, liliami i ziołami były doskonałymi miejscami do kontemplacji. W każdej epoce inaczej ogrody urządzano, inne mody obowiązywały, jeśli chodzi o kwiaty, rośliny i architekturę ogrodową. Zawsze jednak ogrody pozostaną dziełem geniuszu natury i cierpliwości człowieka.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *