Skalniaki ogrodowe

Każdy, kto posiada przydomowy ogród, ma ambicje przygotowania skalniaka. Wydaję się, że jest to dość prosta sprawa – kilka kamieni, ziemia i trochę roślin i skalniak mamy gotowy. Nic bardziej błędnego. Aby uzyskać właściwy efekt trzeba mieć naprawdę wiedzę specjalistyczną, bowiem wszystko jest tu ważne, począwszy od rodzaju i faktury kamieni, poprzez rodzaj podłoża skończywszy na gatunkach roślinnych. Istotna jest też cierpliwość.

Efektów nie osiągniemy od razu, trzeba poczekać kilka lat, by rośliny oplotły kamienie albo odłamki skalne, dając wrażenie naturalności i piękna. Wielkość skalniaka zależy od wielkości ogrodu. Im ogród ma większą przestrzeń, tym ogródek skalny może być większy. Po ustaleniu miejsca, należy na powierzchnię wysypać warstwy piasku, drenażu i ziemi. Dopiero wtedy możemy ułożyć kamienie o różnej wielkości i kolorze.

Niektóre powinny być nawet wkopane w ziemię, aby w czasie dużego deszczu nie osuwały się. Potem sadzimy rośliny, miedzy którymi wysypujemy drobny żwir albo korę. Rodzaj roślin, które będziemy sadzić zależy od rodzaju użytych kamieni. Możemy zastosować dużą różnorodność gatunkową. Każda roślina lubi inny rodzaj podłoża, dlatego w miarę możliwości można przygotować kilka skalniaków, w którym zasadzimy różne rośliny. W ogródku dobrze sprawdzają się jako podłoże: wapienie, piaskowiec i kwarcyt.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Zielonygrodek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *