Symetria i ład

Jeżeli ktoś planuje urządzenie ogrodu w stylu francuskim, powinien zdać sobie sprawę, że będzie on wymagał ogromnych nakładów pracy i cierpliwości. W takim ogrodzie nad naturą musi panować człowiek, który ją ujarzmi, dostosuje do swoich wymagań. Zacząć trzeba od idealnego uporządkowania terenu. Niwelujemy wszystkie nierówności, naturalne wzniesienia.

Następnie starannie planujemy układ ogrodu, wyznaczamy proste linie i ścieżki. Centrum ogrodu jest budynek, z którego powinniśmy mieć możliwość oglądania całości naszych dokonań. Do obsadzenia używamy roślin, które dają się łatwo formować, czyli bukszpanów, żywotników, cisów, trzemieliny, żywotników. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że ich przycinanie wymaga nieustającej pracy i zabiegów.

Kwiaty rabatowe nie mogą być wysokie, najlepiej dobierać je pod względem koloru i wysokości. Dobrze w ogrodzie na styl francuski wyglądają fontanny, niewielkie oczka wodne, starannie dobrane rzeźby. Jeśli stawiamy ławeczki, powinny być ozdobne, by nie burzyć harmonii całości. Szczególna opieką należy otaczać trawniki, które powinny być nisko strzyżone i dawać wrażenie miękkiego dywanu.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *